top of page
Vyhledat

Emisní povolenky zdražují koncovou cenu štípaného dřeva. Přesto poptávka po palivovém dřevu roste.

Energetická krize a zdražování emisních povolenek zvyšují zájem o levnější a přitom ekologicky čisté alternativy výroby tepla. Vedle palivového dřeva roste i zájem o štěpku, nebo odpad z lesní a dřevozpracovatelské výroby.Zpracovatelé v České republice čelí v posledních měsících rekordní potávce po palivovém dříví. Domácnosti v něm našli alternativu jak čelit růstu cen plynu, pevných paliv i elektrické energie. Stejně tak roste zájem o odpad z dřevní výroby. Ten pro změnu míří do velkých zdrojů, ať to jsou městské teplárny, nebo velké energetické zdroje, kde se používají jako příměs k pevným palivům právě pro eliminaci dopadů ceny emisních povolenek. Dřevní hmota je totiž jedním z mála obnovitelných zdrojů, kterými Česká republika disponuje v dostatečném množství. Patří mezi nejzalesněnější země střední Evropy.


„Zájem je tak velký, že se palivové dřevo prodává v podstatě rovnou z průběžné těžby. Sotva ho stíháme zpracovat na štípané dřevo a k zákazníkům míří ještě dřív, než stihne vyschnout,“ potvrzuje Václav Bodrov, mluvčí společnosti Wood Seeds, která je jedním z významných lesních hospodářů a zároveň zpracovatelů dřeva. Firma, která provozuje zpracovatelský závod Pila svatého Huberta v Kralovicích a další velký zpracovatelský závod chce otevřít v Břasích, se přitom primárně zaměřuje na výrobu stavebního a truhlářského řeziva. Nyní ale profituje ze stále se zvyšující poptávky po palivovém dřevu.„Emisní povolenky totiž zdražují každým dnem, a to bohužel, zásadně brzdí další pokles cen energií na českém trhu. Jednoduše řečeno, zdražení emisních povolenek má přímý vliv na energii vyráběnou z fosilních paliv. V současné době se jejich cena vyšplhala až na hranici 100 eur na tunu oxidu uhličitého. Dá se předpokládat, že jsou za tím spekulace na trhu, která nám sice hrají do noty, ale i my tak musíme nakupovat dřevo, z kterého vyrábíme, podstatně dráž“, říká Bodrov.


„Naštěstí velkou výhodou výroby palivového dřeva je, že nám umožňuje zpracovat i ty části hmoty, které jsou pro stavební nebo truhlářskou výrobu nevhodné. Jde například o části stromů s velkou sukovitostí, špatným tvarem růstu, mechanickým poškozením, nebo jinak poškozené,“ vysvětluje Bodrov s tím, že růst poptávky činí z palivového dřeva zajímavou obchodní komoditu. Jen za poslední rok jeho cena vzrostla o více než 100 procent. Za prostorový metr sypaného dřeva tak aktuálně zákazníci zaplatí až 2200 korun u měkkého dřeva, u tvrdého pak až 3200 korun a očekává se, že zájem o tuto komoditu bude přetrvávat i v následujících letech.

85 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page